Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Dni Otwarte 2021
Śledź nas na oraz

Najlepsze dyplomy 2020

Dni Otwarte

2(3)2021

Jeśli zastanawiacie się, co Wam może dać studiowanie sztuk plastycznych, proponujemy, abyście przyjrzeli się najlepszym pracom dyplomowym absolwentek i absolwentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplomy to kwintesencja studiowania i najlepsza wizytówka uczelni!

W 2020 roku ASP w Warszawie po raz dwunasty zorganizowała COMING OUT – flagową wystawę swoich najlepszych dyplomów. Jeśli jeszcze o niej nie słyszeliście, zaraz ją Wam zaprezentujemy.

Na przełomie listopada i grudnia – zwykle pod osłoną nocy (bowiem wtedy dominuje noc), choć w świetle jupiterów – wychodzimy poza mury uczelni, by w niebanalnym (obowiązkowo!) miejscu w stolicy pokazać szerokiej publiczności najlepsze dyplomy ze wszystkich dziewięciu wydziałów warszawskiej ASP (Malarstwa, Rzeźby, Grafiki, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Architektury Wnętrz, Wzornictwa, Sztuki Mediów, Scenografii oraz Zarządzania Kulturą Wizualną). W ten oto sposób pokazujemy to, co mamy najlepsze – napawające nas, rzecz oczywista, nieskrywaną dumą niepodważalne dowody artystycznej działalności naszych absolwentek i absolwentów oraz spektrum działań ze wszystkich dziedzin sztuki, z którymi można (a nawet trzeba) zetknąć się podczas studiów w ASP.

W 2020 roku jury złożone z przedstawicieli świata sztuki za najlepszy dyplom prezentowany na wystawie COMING OUT uznało pracę PRODROM Anny Rutkowskiej z Wydziału Malarstwa, uzasadniając swój wybór słowami: „Artystka bardzo nam zaimponowała swobodą, z jaką przemieszcza się między różnymi mediami – wideo, dekamerowym performansem, kolażem, fotografią, (…) bardzo dobrym malarstwem. (…) Wszystkie te media spięła w rodzaj opowieści immersyjnej, bardzo ekspresyjnej, osobistej, ale prowadzącej nas do doświadczenia, w którym uczestniczymy wszyscy – czyli do doświadczenia pandemicznego, które w dodatku umieściła w zaskakującym, nietypowym kontekście” (Stach Szabłowski, przedstawiciel jury).

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć naszego projektu na żywo, zapraszamy na stronę www.comingout.asp.waw.pl, gdzie znajdziecie prace wszystkich uczestniczek i uczestników COMING OUT 2020.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o autorkach i autorach i ich pracach oraz poznać szerszy kontekst powstania dyplomów, to na pewno zainteresuje Was katalog wystawy, który możecie pobrać ze strony internetowej wydarzenia.

Pobierz katalog

Z uwagi na pandemię COMING OUT w 2020 roku znacznie różnił się od poprzednich edycji. Po raz pierwszy wystawa miała formę hybrydową – w znacznej części odbywała się on-line, co miało także dobre strony. Na przykład: jeśli nie zdążyliście na otwarcie, to wciąż macie szansę je obejrzeć, choćby na telefonie, ba!, nawet możecie wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim, kiedy tylko chcecie. Oto relacja z wernisażu, z której dowiecie się również, jaka była nagroda!

Wirtualne otwarcie wystawy Coming Out 2020

Co więcej, COMING OUT można zwiedzać, siedząc na kanapie – wystarczy odpalić wirtualny spacer po wystawie.

Wirtualny spacer

A jeśli nie macie czasu i chcecie tylko szybko spojrzeć, czy nasze dyplomy naprawdę są najlepsze, to rzućcie okiem na wideorelację z wystawy.

Wideorelacja

Last but not least - COMING OUT to nie tylko ekspozycja główna. W 2020 roku przygotowaliśmy na dziedzińcu Centrum Praskiego Koneser dodatkową wystawę plenerową, która naprawdę dobrze prezentowała się… po zmroku (lub pod osłoną nocy, jak kto woli).

Wystawa towarzysząca

Kurator: prof. Paweł Nowak

Projekt i realizacja: Handsome Studio (Dorota Skalska-Stefańska, Ewa Hiller, Maciej Stefański, Jarosław Bartoszek)

Identyfikacja wizualna: Igor Kubik, Ania Wieluńska