Jeśli pasjonujesz się kulturą i sztuką: dawną, współczesną, polską i światową, jej ochroną i zagadnieniami dotyczącymi metod jej zachowania i dokumentowania, to konserwacja dzieł sztuki może okazać się świetnym wyborem. Na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie możesz zdobyć wykształcenie w czterech różnych specjalizacjach: malarstwa i rzeźby drewnianej polichromowanej, książki, grafiki i skóry zabytkowej, tkanin zabytkowych (to jedyna taka specjalizacja w Polsce!) lub rzeźby i elementów architektury. To najszersze spektrum specjalności konserwatorskich na uczelniach artystycznych w Polsce!
By poszerzyć swoje umiejętności zawodowe można wybrać dodatkowe zajęcia tj. konserwacja i restauracja obiektów archeologicznych i etnograficznych, sztuki współczesnej i nowoczesnej, fotografii czy ceramiki oraz działać w kołach naukowych.
Osoby studiujące uczestniczą w zajęciach artystycznych, laboratoryjnych i technologicznych, zdobywają wiedzę z zakresu konserwacji, historii sztuki, filozofii, materiałoznawstwa, Osoby studiujące uczestniczą w zajęciach artystycznych, laboratoryjnych i technologicznych, zdobywają wiedzę z zakresu konserwacji, historii sztuki, filozofii, materiałoznawstwa, ikonografii, wykorzystania nowoczesnego sprzętu badawczego oraz chemii, fizyki i mikrobiologii. Uczą się rysować, malować, rzeźbić, nabywają spektrum umiejętności konserwatorskich, pozwalających na kompleksowe działania mające na celu ochronę i przedłużenie życia dzieł sztuki. Podczas studiów studentki i studenci uczestniczą w plenerach artystycznych, wystawach, odbywają praktyki zawodowe, biorą udział w grantach naukowych, wymianach studenckich, misjach konserwatorsko-badawczych w Polsce i na świecie. Wszystko to składa się na wszechstronne przygotowanie do zawodu konserwatorki i konserwatora dzieł sztuki.
"Drogie Kandydatki Drodzy Kandydaci,
w ofercie ASP w Warszawie znajdziecie studia, które przygotowują do zawodu konserwatora dzieł sztuki. Zachęcam Was do zapoznania się z przygotowanymi na stronie informacjami, które zaprezentują Wam proces kształcenia na naszym Wydziale.
Zapraszam Was przede wszystkim na dni otwarte 5 i 26 kwietnia, podczas których będziecie mieli możliwość zwiedzenia Pracowni na Wydziale oraz poznania Prowadzących zajęcia. Przygotowaliśmy dla Was ciekawą ofertę pokazów i warsztatów, pragnąc przybliżyć Wam zawód konserwatora dzieł sztuki oraz poszczególne specjalności, które rozwinęliśmy i stale rozwijamy na naszym Wydziale.
Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki to wyjątkowe miejsce, gdzie sztuka, historia i tradycja spotykają się z teraźniejszością i nowoczesnością, gdzie nauki humanistyczne łączą się z przyrodniczymi, a zdolności artystyczne z wiedzą teoretyczną. Dlatego Kadra prowadząca zajęcia to doświadczeni konserwatorzy dzieł sztuki, artyści, historycy sztuki oraz chemicy. To także Osoby z pasją, które w trakcie studiów będą wymagać, ale będą też inspirować i wspierać Wasze inicjatywy. Rozwiniecie tu swoje uzdolnienia artystyczne – nie tylko na zajęciach z rysunku, malarstwa czy rzeźby, ale na różnorodnych zajęciach technologicznych, poznając historyczne techniki i nabywając umiejętności dawnych mistrzów.
Może są to najdłuższe studia na warszawskiej ASP, ale czas mija na nich niepostrzeżenie, w kameralnej atmosferze, na wspólnych realizacjach i wyjazdach, w otoczeniu i bezpośrednim kontakcie z dziełami sztuki. To będzie czas, który na pewno dostarczy Wam wiele ciekawych i satysfakcjonujących przeżyć i mam nadzieję, że pozwoli Wam odkryć i rozwinąć Wasze uzdolnienia i zainteresowania oraz przygotuje do samodzielnej pracy w przyszłości jako artysta-konserwator."
Dziekanka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, dr hab. Monika Stachurska
Przebieg rekrutacji na Konserwację i Restaurację Dzieł Sztuki stacjonarne jednolite studia magisterskie:
- rejestracja online w Internetowej Rejestracji Kandydata (IRK) w terminie od 7 maja 2025 od godz. 9:00 do 4 czerwca 2025 do godz. 13:00
- złożenie teczki i dokumentów w terminie: 16 - 17 czerwca 2025 w godz. 10:00 - 15:00
- egzamin praktyczny w terminie: 30 czerwca - 4 lipca 2025
- autoprezentacja w terminie: 10 - 11 lipca 2025
- ostateczne wyniki: 15 lipca 2025 do godz. 20:00