Jednolite stacjonarne studia magisterskie na Wydziale Malarstwa to dobry wybór dla osób uzdolnionych artystycznie, które pragną wykonywać wolny zawód i podjąć nie lada wyzwanie zajęcia się sztuką.
Pięcioletni program studiów oferuje przygotowanie do samodzielnego, odpowiedzialnego i kreatywnego zaangażowania w przemiany współczesnej kultury i społeczeństwa z poszanowaniem różnic światopoglądowych. Poza pracowniami malarstwa i rysunku wydział posiada pracownie dedykowane specjalizacjom, które wzbogacają absolwenta o dodatkowe praktyczne umiejętności zawodowe. Studia nie skupiają się jednak jedynie na kwestiach warsztatowych. Duża waga przykładana jest do refleksji nad samym medium, zarówno jego historii, jak i przyszłości. Jako permanentnie aktualizowana forma wypowiedzi, malarstwo jest przedmiotem żywej dyskusji wydziałowej społeczności.
Przenikanie się tradycji z obszarem eksperymentalnego poszukiwania nowości to szczególne środowisko dla kolejnych pokoleń młodych osób zajmujących się sztuką, które podczas studiów pracują nad uformowaniem świadomej, indywidualnej i dojrzałej praktyki artystycznej. Co ważne, proces ten jest z zaangażowaniem wspierany przez kadrę, czyli grupę aktywnych artystów i artystek prezentujących różnorodność postaw twórczych i punktów widzenia oraz wiedzę, umiejętności i doświadczenia zdobyte w swojej praktyce zawodowej.
„Wydział Malarstwa to miejsce dialogu. Przestrzeń wolnej myśli, eksperymentu i kreacji artystycznej. To właśnie tutaj tętni młoda sztuka – w miejscu naznaczonym tradycją, jak i żywiołowo reagującym na współczesność. Gdzie wymiana myśli, idei i poglądów jest zjawiskiem naturalnym, a dyskurs to najlepsza forma edukacji. Czy można nauczyć wrażliwości? Trudne pytanie. Z pewnością można ją pielęgnować, badać, budować podstawy do jej świadomego i twórczego wykorzystania. Można również uwrażliwiać na sztukę i szukać sposobów na uwrażliwianie na nią innych. To właśnie temu służy zróżnicowany charakter pracowni, w których studenci podejmują próby definicji własnej postawy artystycznej za pośrednictwem mediów takich jak: malarstwo, rysunek, tkanina, video, obiekty i instalacje przestrzenne. Studiowanie na Wydziale Malarstwa jest przede wszystkim możliwością twórczej konfrontacji z rówieśnikami, młodymi oraz doświadczonymi artystami – w zderzeniu poglądów upatrujemy szansę na budowanie nowych idei i wartości”.
— Dziekan Wydziału Malarstwa, prof. Tomasz Milanowski„Wybór zawodu artysty nie jest wyborem łatwym, ponieważ nie daje gwarancji i gotowych życiowych scenariuszy. Na dodatek wymaga samodzielności, pracy i zaangażowania. To, co przynosi w zamian zdaje się być jednak bezcenne – wolność wyboru indywidualnej drogi, wielość form twórczej działalności, możliwość realizacji siebie w dziedzinie, którą deklaruje się jako swoją pasję. Studiowanie malarstwa to przede wszystkim droga do ukształtowania własnego języka wyrazu, a Wydział Malarstwa to miejsce, gdzie można spotkać się z różnorodnością postaw artystycznych, indywidualnym podejściem, wsparciem inicjatyw oraz aktywnością w wielu dziedzinach i mediach”.
— Prodziekan Wydziału Malarstwa, dr Katarzyna DyjewskaNa Wydziale Malarstwa dzieje się wiele! W roku 2023 odbyło się prawie 70 wystaw indywidualnych i zbiorowych – w tym zagranicznych – z udziałem naszych studentek i studentów, a twórczość 10 z nich została doceniona w krajowych i międzynarodowych konkursach kierowanych do profesjonalnych twórców.
Zapraszamy do zapoznania się z archiwalnymi i aktualnymi wystawami, a także innymi wydarzeniami kulturalnymi organizowanymi przez wydziałową społeczność! Informacje znajdziesz na naszej stronie www oraz na naszych profilach w mediach społecznościowych:
- Wydział Malarstwa – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (asp.waw.pl)
- Wydział Malarstwa ASP Warszawa | Facebook
Przebieg rekrutacji na Malarstwo stacjonarne jednolite studia magisterskie:
- rejestracja online w Internetowej Rejestracji Kandydata (IRK) w terminie od 7 maja do 4 czerwca 2024 do godz. 13.00
- złożenie teczki i dokumentów w terminie: 11 – 12 czerwca 2024 w godz. 10.00 – 15.00
- egzamin praktyczny w terminie: 1 – 3 lipca 2024
- autoprezentacja w terminie: 11 – 12 lipca 2024
- ostateczne wyniki: 15 lipca 2024 do godz. 20.00
- Limit przyjęć – 32 miejsca