- Ile miesięcznie trzeba wydać na materiały potrzebne podczas realizacji programu studiów?
Wysokość wydatków zależy od wybranych pracowni i przedmiotów. Zapewniamy naszym studentom podstawowe materiały do rzeźbienia, między innymi: listwy, druty, pręty do tworzenia konstrukcji, glinę, gips do odlewów, kawalety oraz podstawowe narzędzia do pracy: szlifierki, spawarki, elektrody, tarcze itd., co znacznie oszczędza indywidualne wydatki. Oczywiście realizacja autorskich projektów z wykorzystaniem nietypowych materiałów wiąże się z własną inwestycją. Dlatego właśnie etap projektowy, podjęcie decyzji o rodzaju materiału i skali obiektu jest jednym z aspektów naszej nauki. Zmuszają studenta do racjonalnej oceny i refleksji nad relacją wydatek – efekt artystyczny. - Czy można wyjeżdżać w ramach programu Erasmus+? Jak wygląda studencka wymiana międzynarodowa?
ASP w Warszawie – w tym Wydział Rzeźby – jest pełnoprawnym partnerem programu Erasmus+. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce Erasmus+ na naszej stronie. Nasi studenci mają możliwość nauki na europejskich uczelniach, a Wydział Rzeźby gości zagranicznych studentów w swoich pracowniach. - Jakie warunki nauki zapewnia Wydział Rzeźby?
Absolwent/absolwentka Wydziału Rzeźby to osoba wszechstronnie wykształcona, wyposażona w wiedzę i umiejętności pozwalające na projektowanie różnorodnych form, zarówno tych artystycznych, jak i użytkowych. Z tego powodu perspektywy zawodowe są wyjątkowo różnorodne, bowiem absolwenci to nie tylko artyści, lecz także „rzemieślnicy”, odnajdujący się w praktycznie każdym sektorze gospodarczym. Studia uczą wewnętrznej dyscypliny, umiejętności planowania, realizacji w terminie czasem bardzo skomplikowanych technicznie pomysłów. Absolwenci/absolwentki naszego wydziału dobrze sprawdzają się w zarówno w dziedzinie designu, monumentalnych realizacjach, rzeźbie kameralnej, w wykonaniu obiektów do scenografii, pracach konserwatorskich, dekoracjach oraz w realizacjach pomnikowych. Dalsza realizacja zdobytego na studiach potencjału jest sprawą bardzo indywidualną, a w decyzję o zostaniu artystą wpisana jest możliwość stworzenia swojej własnej ścieżki życiowej. - Jak uczelnia promuje absolwentów/absolwentki, studentów/studentki?
Studenci wydziału uczestniczą w inicjatywach i przedsięwzięciach organizowanych przez uczelnię takich jak wystawa „UpComing. Wybrane Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie”. Ponadto jako wydział i uczelnia organizujemy różnorodne konkursy, informujemy społeczność studencką o konkursach zewnętrznych oraz wspieramy w ubieganiu się o stypendia Ministerialne. Co roku organizujemy przegląd prac studenckich – Wystawę końcoworoczną, która cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających. - Czy zwracana jest szczególna uwaga na to, jaką szkołę średnią skończyłeś?
Nie, rodzaj ukończonej szkoły średniej nie ma wpływu na proces rekrutacji. Kandydat/kandydatka musi spełnić warunki opisane w Regulaminie rekrutacji, mieć umiejętności w zakresie sztuk plastycznych, znajomość rzeźby, rysunku oraz kompozycji. - Czy wśród prac w portfolio mogą znaleźć się rzeźby wykonane przy użyciu technik komputerowych?
Mogą to być oczywiście rzeźby wykonane w technikach cyfrowych, tym niemniej w wytycznych dotyczących portfolio sugerowane jest załączenie prac rysunkowych i rzeźbiarskich wykonanych w technikach tradycyjnych. Istotna dla nas jest ocena indywidualnych umiejętności, które w przypadku prac cyfrowych mogą być przytłumione efektem medium i formatem poszczególnych programów.