Najczęściej zadawane pytania
Jak przygotować teczkę na konkretny wydział? Co ma znaczenie przy jej ocenie?
Aby prawidłowo przygotować teczkę należy zapoznać się z wytycznymi dostępnymi w Regulaminie rekrutacji na rok akademicki 2025/2026.
Kandydat/ kandydatka na kierunek Sztuka Mediów zamieszcza w systemie Internetowej Rejestracji Kandydata portfolio cyfrowe. Wymóg ten dotyczy kandydatów aplikujących na stacjonarne i niestacjonarne studia pierwszego i drugiego stopnia prowadzone na kierunku Sztuka Mediów.
Internetowy System Rejestracji Kandydata umożliwia przesłanie wyłącznie 10 sztuk plików, w tym m.in. świadectwo dojrzałości czy opłata rekrutacyjna. W związku z tym sugerujemy stworzenie wielostronicowego dokumentu pdf w podziale na kategorie prac: rysunek, malarstwo, fotografia własna, fotografia na zadany temat.
Uwaga! W programie IRK można załączyć 10 plików łącznie, w tym dokumenty, opłata rekrutacyjna, świadectwo dojrzałości. Formaty i wielkość plików zostały wyszczególnione w Regulaminie rekrutacji na rok akademicki 2025/2026 – Rozdział IV.
STUDIA STACJONARNE I STOPNIA
Do portfolio cyfrowego na pierwszy stopień studiów należy włączyć przede wszystkim prace malarskie, rysunkowe, fotograficzne oraz prace fotograficzne na zadany temat, mile widziane są też prace dodatkowe świadczące o wrażliwości plastycznej kandydata/kandydatki.
Portfolio cyfrowe musi zawierać dokumentację samodzielnie wykonanych prac:
- prac malarskich – 5–7 sztuk w formacie 50 × 70 cm lub 100 × 70 cm
- prac rysunkowych – 5–7 sztuk (w tym minimum 3 z modela) w formacie 50 × 70 cm lub 100 × 70 cm
- prace fotograficzne (dorobek własny) – 10–12 sztuk w formacie 20 × 30 cm lub 30 × 40 cm
- prace fotograficzne na zadany temat, ustalony i podany do publicznej wiadomości 6 tygodni przed rozpoczęciem rekrutacji – 5 sztuk w formacie 20 × 30 cm
- realizacje artystyczne z użyciem technik cyfrowych wraz z opisem zastosowanej techniki, oprogramowania i funkcji – 3 sztuki; pliki należy zamieścić w systemie Internetowej Rejestracji Kandydata w formatach i rozmiarach określonych w rozdziale czwartym niniejszego Regulaminu.
Portfolio może zawierać wybór innych realizacji artystycznych kandydata/kandydatki zapisanych jako pliki cyfrowe, również zamieszczonych w systemie Internetowej Rejestracji Kandydata, świadczących o jego/jej wrażliwości plastycznej.
STUDIA STACJONARNE II STOPNIA
Portfolio cyfrowe składane na drugi stopień studiów nie podlega szczegółowym wytycznym jeśli chodzi o techniki, formaty prac, natomiast istotne jest przygotowanie warsztatowe kandydata/kandydatki i pogłębione zainteresowanie tematyką wyrażoną w obrębie preferowanych mediów.
Portfolio musi zawierać 20–30 samodzielnie wykonanych prac świadczących o aktywności twórczej kandydata/kandydatki:
- prace malarskie
- prace rysunkowe
- prace fotograficzne
- prace z zakresu sztuk audiowizualnych
Wymagane jest również przedstawienie prac wykonanych w okresie studiów pierwszego stopnia w formie portfolio. Portfolio może zawierać ewentualnie inne realizacje artystyczne świadczące o wrażliwości plastycznej kandydata/kandydatki.
Jak przebiega autoprezentacja (rozmowa kwalifikacyjna)?
W trakcie autoprezentacji kandydaci/kandydatki odpowiadają na pytania Komisji. Część pytań dotyczy prac z portfolio cyfrowego. Pojawiają się też pytania dotyczące zorientowania w świecie kultury i sztuki ze szczególnym uwzględnieniem obszaru sztuki współczesnej.
Szczegóły dotyczące autoprezentacji, z uwzględnieniem typu egzaminu (I st., II st., studia stacjonarne, studia niestacjonarne) znajdują się w Regulaminie rekrutacji na rok akademicki 2025/2026
Ile miesięcznie trzeba wydać na materiały potrzebne do studiów?
Ze względu na zróżnicowany i zindywidualizowany charakter studiów, nie da się oszacować konkretnej kwoty. Od pierwszego roku pierwszego stopnia oraz od I roku drugiego stopnia studiów stacjonarnych studenci/studentki według własnych preferencji wybierają pracownie i w związku z tym także narzędzia, którymi będą się posługiwać.
Na terenie WSM znajduje się wypożyczalnia sprzętu audio i fotograficznego. Dla studentów/studentek dostępna jest także montażownia z komputerami i oprogramowaniem oraz studio fotograficzne. Profesorowie wydają imienne upoważnienia do specjalistycznych pracowni. Ta infrastruktura i możliwości znacznie ograniczają ewentualne wydatki studentów/studentek.
Czy można wyjeżdżać w ramach programu Erasmus+? Jak wygląda studencka wymiana międzynarodowa?
Tak. Na Akademii działa program Erasmus+ i w ramach tego programu studentki i studenci mogą studiować na zagranicznych uczelniach artystycznych.
Jakie warunki nauki zapewnia ASP (komputery, sprzęt, pracownie itp.)?
Wydział Sztuki Mediów posiada pracownie wyposażone w nowoczesny sprzęt audiowizualny. Na wydziale znajduje się profesjonalne studio greenscreen, pracownie wyposażone w sprzęt VR i MoCap. Oprócz tego wydział ma odpowiednio wyposażoną pracownię komputerową, studio fotograficzne, montażownię oraz wypożyczalnię sprzętu. Dla wszystkich studentów/studentek pierwszego roku dostępne są również indywidualne szafki, pozwalające na przechowywanie prac czy materiałów.
Jaką pracę można dostać po studiach w ASP?
Absolwenci i absolwentki naszego wydziału zostają artystami/artystkami w obszarze sztuki współczesnej, wystawiają w czołowych polskich instytucjach kultury i galeriach, zdobywają liczne nagrody, uczestniczą w rynku sztuki. Dzięki zdobytym praktycznym umiejętnościom (m. in. wideo, fotografia, przestrzeń wirtualna, postprodukcja dźwięku, programy komputerowe, praca w zespole) odnajdują się w wielu branżach i dziedzinach.
Jak uczelnia promuje absolwentów/absolwentki, studentów/studentki?
Studenci/studentki są zapraszani/zapraszane do wystaw i działań twórczych z inicjatywy profesorów prowadzących poszczególne pracownie. Wydział organizuje liczne spotkania, warsztaty, plenery i wyjazdy. Na wydziale działa Galeria Spokojna, która m.in. organizuje wystawy, w których biorą udział studenci, studentki i absolwenci, absolwentki. Studenci/studentki zapraszani są do współpracy z instytucjami zewnętrznymi. Wydział prowadzi też profile w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram), gdzie promuje dokonania studentów/studentek i absolwentów/absolwentek.
Czy zwracana jest szczególna uwaga na to, jaką szkołę średnią ukończyłeś?
Nie, najważniejsze są zdolności artystyczne i przygotowanie kandydata/kandydatki.
Czy są formy pomocy socjalnej dla studentów/studentek?
Tak, studentki i studenci mogą m.in. korzystać ze stypendium socjalnego, zapomogi, stypendium Rektora, stypendium dla osób z niepełnosprawnościami.
Jestem absolwentem/absolwentką liceum plastycznego. Czy mam szansę się dostać na studia w ASP?
Oczywiście, że tak. Każda uzdolniona osoba ma szansę dostać się na studia w ASP.
Czego będę się uczyć podczas studiów na wydziale?
Na Wydziale Sztuki Mediów zajęcia praktyczne i teoretyczne dotyczą obszaru sztuki współczesnej. Na I roku studiów I stopnia wszystkie przedmioty są obowiązkowe i stanowią podstawę warsztatową do dalszej nauki. Od drugiego roku studiów I stopnia oraz od 1 roku II stopnia studiów stacjonarnych student/studentka samodzielnie wybiera pracownie i przedmioty ze względu na własne zainteresowania artystyczne.