Logo ASP

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Dni Otwarte 2025
Studenci w trakcie zajęć w modelarni

Najczęściej zadawane pytania

W jakiej rozdzielczości umieszczać prace? Jak opisać prace merytorycznie i technicznie?

Wytyczne podane są na stronie rekrutacyjnej Wydziału Wzornictwa w zakładce: Projektowanie produktu, przestrzeni, przekazu oraz Projektowanie ubioru i jego konteksty

Czy rysunki mogą być wykonane węglem? Czy trzeba umieć bardzo dobrze szyć? (Projektowanie ubioru i jego konteksty)

Należy przygotować rysunki wykonane ołówkiem, grafitem lub sepią. Nie trzeba umieć szyć, ale to umiejętność wskazana w zawodzie projektanta lub projektantki ubioru.

Jakie zagadnienia mogą być poruszane na egzaminie? Czy trzeba znać dokładne daty? Czy należy się spodziewać pytań z historii sztuki i designu?

Zagadnienia dotyczą wiedzy ogólnej o kulturze. Nie zadajemy pytań z historii sztuki.

Jak przygotować się do autoprezentacji? Czy jest limit czasowy wypowiedzi? Czy autoprezentacja będzie w języku angielskim? (Projektowanie ubioru i jego konteksty)

W języku polskim i angielskim, ale warunkiem studiowania projektowania ubioru jest znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B2.

W jakich technikach mogę pokazać projekty? Czy powinny być zrealizowane w materiale? (Projektowanie ubioru i jego konteksty)

Techniki dowolne.

Co to znaczy „dorobek kandydata”? Co, oprócz rysunków i obrazów, można jeszcze uwzględnić?

Warto dodać np. dokumentację fotograficzną wystawy lub innego zrealizowanego przez siebie projektu artystycznego.

Czy rysunki powinny być lawowane jednym kolorem czy wielokolorowo?

Rysunek lawowany, w przeciwieństwie do akwareli, jest rysunkiem/malarstwem monochromatycznym i zazwyczaj używa się w tej technice farby jednego koloru.

Czy podkład pod rysunki powinien być biały? Czy może być kolorowy?

Preferowany jest podkład biały.

Czy praca wykonana pastelami to rysunek czy malarstwo?

Dyskusyjne pytanie, bo pastel to technika malarska, w której używa się wielobarwnych kredek. Technika zbliżona jest do rysunku, jednak przez posiadane właściwości malarskie zalicza się ją do technik malarskich.

Jakie programy komputerowe zapewnia uczelnia? Czy muszę za nie zapłacić?

Wydział posiada licencje na wybrane rodzaje oprogramowania służącego do projektowania.

Czego będę się uczyć w trakcie studiów?

Wydział oferuje naukę fundamentalnych umiejętności zawodowych projektanta. Katedra Podstaw Projektowania prowadzi zajęcia będące kanonem podstawowego wykształcenia, czyli trenuje umiejętności w zakresie kształtowania formy, funkcji, a także wykonywania makiet i prototypów obiektów lub przekazów wizualnych. Studenci wyższych lat kontynuują naukę w ramach Katedry Projektowania, gdzie wykorzystują i rozwijają wszystkie wcześniej zdobyte umiejętności, realizując zadania projektowe w warunkach zbliżonych do naturalnych.

Absolwenci/absolwentki studiów I stopnia tej specjalności są gotowi do podjęcia pracy w zespołach projektowych – potrafią tworzyć założenia projektowe, opracowywać koncepcje rozwiązań z obszaru projektowania produktu, opakowań, komunikacji wizualnej i ubioru, budować lub nadzorować realizację prototypów, dokonywać ich ewaluacji, a także uczestniczyć w procesie wdrożenia wzoru do produkcji. Wydział dysponuje rozbudowaną siecią kontaktów ze studiami projektowymi, producentami oraz zagranicznymi uczelniami. Studentki i studenci biorą udział w praktykach zawodowych, a także uczestniczą w atrakcyjnych programach wymian międzynarodowych.

Jaką pracę można dostać po studiach na Wydziale Wzornictwa?

Nasi absolwenci i absolwentki pracują w szeroko pojętej branży projektowej, zajmują się projektowaniem odpowiedzialnym i zaangażowanym społecznie, pracują w zespołach projektowych, tworzą własne biura projektowe, w których mierzą się z wyzwaniami współczesnego świata.

Jak uczelnia promuje absolwentki i absolwentów?

Uczelnia upowszechnia prace studentek i studentów oraz absolwentek i absolwentów poprzez udział w konkursach, wystawach krajowych i międzynarodowych, którym towarzyszą publikacje.

Czym wyróżniają się studia magisterskie na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie na tle innych uczelni w Polsce?

Na studiach magisterskich kładziemy nacisk z jednej strony na pracę w małych zespołach projektowych (warsztaty i platformy badawcze), z drugiej – na wzmacnianie indywidualnych zainteresowań studentek i studentów. To, co nas wyróżnia, to przede wszystkim badawcze i interdyscyplinarne podejście do projektowania. Zapraszamy do współprowadzenia zajęć zewnętrznych ekspertów, zapewniając współpracę nie tylko z projektantkami i projektantami, ale także ze specjalistami innych dziedzin: socjologii, antropologii, psychologii i sztuki.

Zapraszamy do zapoznania się z dostępnymi na stronie Wydziału Wzornictwa opisami idei studiów magisterskich, platform badawczych oraz zespołu dydaktycznego w zakładce Kierunki studiów.

Jak studia magisterskie na Wzornictwie mogą wpłynąć na moją ścieżkę projektową?

Studia przygotowują do dwóch ścieżek – pracy w zespołach projektowych lub indywidualnej kariery projektowej. Na studiach magisterskich największą uwagę przykładamy do działań interdyscyplinarnych, badawczych i krytycznego podejścia. Nie tylko ważne jest pytanie: jak projektujemy? Ale także: dlaczego i dla kogo?

Bardzo ważne jest dla nas wzmacnianie indywidualnych zainteresowań projektowych studentek i studentów, dlatego dyplom składa się z etapu badawczego i projektowego. Dzięki bardzo zróżnicowanej kadrze projektowej studentki i studenci mogą wybierać zrealizowanie dyplomu w takich obszarach jak: projektowanie produktów i usług, projektowanie przestrzeni, projektowanie krytyczne, projektowanie spekulatywne, projektowanie strategii ekologicznych lub projektowanie ceramiki.

Jakich kompetencji wymagają studia magisterskie na Wzornictwie?

Szukamy osób wrażliwych na aspekty wizualne, społeczne i ekologiczne. Bardzo ważne na naszym wydziale jest projektowanie społeczne i zrównoważone, dlatego też poszukujemy osób, które są wrażliwe na otaczający świat i chcą rozwiązywać istniejące problemy dzięki projektowaniu. Kandydatki i kandydaci powinni posiadać doświadczenie projektowe. W program naszych studiów magisterskich doskonale wpisują się nie tylko absolwentki i absolwenci wzornictwa, ale także architektury, architektury wnętrz i grafiki.

Jakie muszę mieć wykształcenie, żeby zdawać na studia magisterskie na Wydziale Wzornictwa?

Należy mieć ukończone studia licencjackie, ale nie jest konieczne ukończenie studiów z dziedziny projektowania. Najwięcej kandydatów/kandydatek w ostatnich latach to absolwentki i absolwenci licencjatu z wzornictwa po różnych uczelniach projektowych. W poprzednich latach przyjęliśmy także osoby po architekturze, grafice, a nawet po socjologii i psychologii. Oczywiście ważne jest już posiadanie pewnego warsztatu projektowego, ale nie jest wymagany dyplom ukończenia studiów licencjackich z wzornictwa.

Zachęcamy do zapoznania się z Zasadami rekrutacji na rok akademicki 2025/26.

Rady dla przyszłych Pierwszoroczniaków

  1. Nie rób niczego na ostatnią chwilę.
    Nam też tak mówili, żeby nic nie zostawiać na ostatnią chwilę, a i tak to robiliśmy. Jednak coś w tym jest, szczególnie jeśli chodzi o teczkę – prac do niej nie zrobisz w miesiąc czy tydzień. Daj sobie 3–4 miesiące na dokładne przygotowanie teczki, a nad zadaniem projektowym zacznij się zastanawiać od razu, jak tylko będzie ono ogłoszone.
  2. Dokładnie przeczytaj wymagania.
    Czy to do teczki, prezentacji portfolio czy zadania projektowego – zawsze dokładnie czytaj i analizuj, co jest wymagane. Ważny jest format prezentacji portfolio, którą dodajesz w czasie rekrutacji, ale i informacje, które tam zawierasz. Tu znów – dokładnie przeczytaj instrukcję załączania portfolio. Jeśli chodzi o treść zadania projektowego – warto ją dokładnie przeanalizować, trochę jak tekst na maturze z języka polskiego. Przez cały czas rozwiązywania zadania pamiętaj o najważniejszych kwestiach poruszonych w kryteriach oceny zadania.
  3. Zapisz się na darmowe konsultacje.
    Można wtedy dowiedzieć się, co poprawić lub które prace są dobre.
  4. Przed rozmową sprawdź swoją kamerkę i mikrofon.
    Wszelkie problemy techniczne są bardzo stresujące, dlatego najlepiej ich sobie oszczędzić, sprawdzając swój sprzęt nawet dzień przed rozmową. Zadbaj także o dobre połączenie internetowe.
  5. Przećwicz wcześniej prezentację projektu do teczki.
    Ważne, żeby zrobić to, mierząc sobie czas. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że powiesz wszystko, co najważniejsze. Jeśli nic się nie zmieniło, możesz też nagrać  swoją wypowiedź o procesie powstawania projektu (i zmontować, jeśli umiesz), dzięki czemu cały stres związany z prezentacją na pewno będzie mniejszy.
  6. Aktualne wystawy i wydarzenia kulturalne – bądź na bieżąco.
    Jeżeli w ostatnim czasie zaniedbałaś lub zaniedbałeś chodzenie na wystawy i inne wydarzenia artystyczne, to przed egzaminem warto zorientować się, co, gdzie i jak!