- Czy jeśli nie znam obsługi programów komputerowych takich jak Photoshop, Auto-Cad, Sketch-Up i innych, mam szansę dostać się na studia?
Oczywiście, że tak. Przez cały czas trwania studiów forma przygotowania projektów pozostaje dowolna. Wszystkie braki programowe można uzupełnić w ramach zajęć fakultatywnych lub uzupełniających.
- Czy w trakcie studiów będę mógł podjąć pracę zawodową?
To zależy od typu pracy i czasu, jaki jest na nią potrzebny. Oczywiście praca w zawodzie scenografa postrzegana jest jako rozwój i zdobywanie doświadczenia. Nie może ona jednak zastąpić nauki i być usprawiedliwieniem nieobecności na zajęciach.
- Czy w trakcie studiów mogę zmienić zainteresowania i profil wybranych pracowni?
Oczywiście, że tak. Na III roku studiów dwukrotnie można wybrać po dwie pracownie zarówno z dziedziny teatru, jak i filmu. Wraz z początkiem każdego semestru pracownie można zmienić. Przez cały V rok w wybranej pracowni powstaje dyplom, jednak w uzasadnionych przypadkach, w trakcie roku również może nastąpić zmiana tematu i promotora.
- Jak przebiega autoprezentacja (rozmowa kwalifikacyjna)?
W trakcie autoprezentacji kandydaci_tki odpowiadają na pytania komisji. Część z nich dotyczy prac, które powstały podczas egzaminu praktycznego. Pojawiają się także pytania dotyczące ogólnej orientacji w świecie kultury i sztuki ze szczególnym uwzględnieniem obszaru sztuk wizualnych, filmu i teatru.
- Ile miesięcznie trzeba wydać na materiały potrzebne do studiów?
Ze względu na zróżnicowany i zindywidualizowany charakter studiów nie da się oszacować jednej, stałej kwoty. Studenci wybierają pracownie o konkretnym profilu, które warunkują narzędzia, a co za tym idzie także i koszty. Większe wydatki pojawiają się głównie na początku studiów, kiedy trzeba zaopatrzyć się we wszystko, co będzie potrzebne przez następne lata.
- Czy można wyjeżdżać w ramach programu Erasmus+? Jak wygląda studencka wymiana międzynarodowa?
Tak. W Akademii Sztuk Pięknych działa program Erasmus+, w ramach którego studentki i studenci mogą studiować na zagranicznych uczelniach artystycznych.
- Jaką pracę można dostać po studiach na ASP?
Większość absolwentów Wydziału Scenografii zostaje artystami pracującymi w zawodzie scenografa. Pracują na planach filmowych, przy serialach, reklamach, w telewizji, w teatrach operowych, muzycznych, dramatycznych, lalkowych, przy widowiskach plenerowych, czy w firmach zajmujących się multimediami. Dzięki zdobytym praktycznym i merytorycznym umiejętnościom odnajdują się także w wielu pokrewnych branżach i dziedzinach.
- Jak uczelnia promuje absolwentów, studentów?
Działaniami promocyjnymi dotyczącymi studentów oraz absolwentów Wydziału Scenografii zajmuje się Biuro Karier. Ponadto studenci wydziału uczestniczą w różnorodnych inicjatywach i przedsięwzięciach organizowanych przez uczelnię i Samorząd studentów, np. Noc Muzeów czy też wystawa UpComing – Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Co roku w czerwcu organizowana jest także Wystawa końcoworoczna.
- Czy są formy pomocy socjalnej dla studentek i studentów na I roku?
Tak, studenci I roku mogą korzystać ze stypendium socjalnego, zapomogi oraz stypendium dla osób z niepełnosprawnościami.
- Jak przygotować teczkę/portfolio i dokumenty na Wydział Scenografii?
Aby prawidłowo przygotować niezbędne dokumenty należy zapoznać się z wytycznymi dostępnymi w Regulaminie Zasad i Kryteriów Przyjęć na Studia w ASP w Warszawie.
Składana dokumentacja dorobku artystycznego ma formę tradycyjnej teczki. Prawidłowo przygotowana teczka powinna składać się z nie więcej niż 25 prac. Na teczkę składają się prace rysunkowe i malarskie (minimalnie 7 prac rysunkowych (w tym cała postać) i 7 malarskich). Maksymalny rozmiar prac 100 × 70 cm, maksymalna liczba prac – 25 sztuk. Mile widziane są także prace dodatkowe świadczące o zainteresowaniach kandydata. Mogą to być fotografie, szkice, projekty architektoniczne, wnętrzarskie, scenograficzne, zdjęcia rzeźb, lalek, prac wielkoformatowych, makiet, czy wszelkich innych efektów działań plastycznych. Co roku na wydziale organizowane są konsultacje dla kandydatów na studia. - Jak przygotować się do autoprezentacji podczas procesu rekrutacji na Wydział Scenografii? Jaką literaturę warto przeczytać, skąd czerpać przydatne informacje?
W ramach przygotowywania do rozmowy kwalifikacyjnej prosimy o obejrzenie w teatrach, kinach, Internecie interesujących spektakli, filmów czy koncertów – wymagana jest ogólna orientacja w polskim i zagranicznym życiu kulturalnym, prasie teatralnej i kulturalnej.